Polski bus czy pkp ? Co wybrać?

Wybór środka transportu,  z którego skorzysta się podczas podróżowania ma wpływ na czas podróżowania, komfort podróżowania oraz koszty dostania się na miejsce podróży. W Polsce kolei nie jest tak rozwinięta pod względem infrastrukturalnym jak firmy zajmujące się transportem autokarowym.


Pojawienie się w Polsce kolei szybkich prędkości pozwala na bardzo szybkie przemieszczenie się na trasach, które umożliwiają skorzystanie z takich pociągów. Z drugiej strony koszty biletów są wysokie. Jednocześnie na wielu trasach lokalnych nie ma możliwości korzystania z podróżowania pociągami.
Podróżowanie na krótkich trasach autokarami nie przekłada się na brak komfortu podczas takiej podróży. Z drugiej strony przy wielogodzinnej podróży jazda autokarem może być męcząca, co wynika przede wszystkim  braku odpowiedniej ilości miejsca w autokarze, która pozwalałaby na wygodne podróżowanie.
Wprawdzie autokary podróżujące szczególnie na długich trasach są coraz bardziej nowoczesne oraz wygodne, jednak komfort takiego podróżowania nigdy nie będzie tak samo wysoki jak w przypadku najbardziej nowoczesnych pociągów oraz wagonów. Jednak wiele osób kieruje się ceną podróży a w takim przypadku nawet dłuższy czas podróżowania autokarem nie jest problemem. Z drugiej strony chcąc korzystać z posiłków podczas podróży, ze stabilnego Internetu, z wygodnego korzystania z komputera przenośnego lepszym rozwiązaniem jest postawienie na podróżowanie pociągami na tych trasach, gdzie możliwe jest skorzystanie z najbardziej nowoczesnych wagonów i pociągów.