Diabetolog pomaga w diagnozowaniu i leczeniu cukrzycy. Diabetolodzy mogą zasięgnąć opinii endokrynologa na temat działania insuliny i trzustki w leczeniu cukrzycy. Pomogą również w ustabilizowaniu i znalezieniu przyczyny zbyt wysokiego lub niskiego poziomu cukru we krwi.
Diabetolog Poznań – przeczytaj przed wizytą
Z wizytą do diabetologa należy udać się w chwili, gdy naszą uwagę przykuje kilka niepokojących objawów. Nie ma natomiast konieczności planowania regularnych wizyt, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy problemów z poziomem cukru.
Niektóre z kluczowych objawów sygnalizujących konieczność udania się do diabetologa to:
- Doświadczanie częstego niezwykłego pragnienia
- Pragnienie częstego oddawania moczu
- Niewyraźne widzenie i dezorientacja
- Utrata masy ciała
- Zmęczenie i uczucie zmęczenia
- Wahania nastroju i irytacja
- Niski poziom glukozy oznacza nieregularne bicie serca, niepokój, splątanie i drżenie rąk.
- Wysoki poziom glukozy
- Wolno gojące się rany lub rany
- Bolesne oddawanie moczu i nieregularne miesiączki u kobiet
- Częste infekcje skóry
- Wzrost poziomu cukru podczas ciąży
Diabetologia w Poznaniu – poradnik dla pacjenta
Podczas leczenia i diagnozowania cukrzycy diabetolog Poznań poprosi o wykonanie badań krwi i innych badań laboratoryjnych. Niektóre z typowych testów zlecanych przez diabetologa to test glukozy we krwi na czczo czy tez wyrywkowe testy na poziom glukozy we krwi. Często diabetolog zleca również wykonanie testu na określenie poziomu białka we krwi.
Diabetolog może skonsultować się z endokrynologiem, kiedy przyczyną cukrzycy mogą być zaburzenia trzustki i produkcji insuliny. Wówczas może zostać zlecone wykonanie dodatkowych badań. Wizyta u diabetologa nie jest wizytą wymagającą specjalnego przygotowania, chyba że już wcześniej zostały zlecone badania na czczo. Przed pierwsza wizytą warto zebrać wszystkie uwagi i pytania a także ewentualnie swoja historię medyczną.