Czy zadaszenie tarasu wymaga zgłoszenia? Doradzamy, jak prawidłowo zabezpieczyć swój taras

Zadaszenie tarasu to świetny sposób na zwiększenie funkcjonalności naszego mieszkania. Dzięki niemu będziemy mogli swobodnie korzystać z tarasu niezależnie od warunków atmosferycznych. Jednak, czy zadaszenie takie wymaga zgłoszenia? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Czy zadaszenie tarasu wymaga zgłoszenia?

Od razu na wstępie zaznaczmy, że tak, zadaszenie tarasu zwykle wymaga zgłoszenia. Jakie są zatem wymagania prawne w tym zakresie?

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi, że:

  • Odpowiedni organ (np. gmina) może wydać decyzję o zezwoleniu na budowę tylko po uwzględnieniu przepisów prawa budowlanego, wymagań bezpieczeństwa pożarowego oraz ddostępnych rozwiązań technicznych
  • Budowa obiektu budowlanego lub jego części może być dokonana tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę

Dlaczego zadaszenie tarasu wymaga zgłoszenia? Otóż takie zadaszenie stanowi konstrukcję budowlaną i podlega przepisom prawa budowlanego. Zgodnie z nim, każda inwestycja budowlana wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Poziom trudności budowy

Co jeszcze wpływa na to, czy konieczne jest zgłoszenie zadaszenia tarasu?

Wymóg uzyskania pozwolenia na budowę zależy od poziomu trudności danego projektu budowlanego, jego parametrów technicznych oraz od charakterystyki terenu, na którym ma zostać zrealizowany.

Oprócz tego, względy estetyczne też mogą wpłynąć na konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. W przypadku zadaszenia tarasu, przepisy prawne stanowią, że powinno ono być wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i mieć formę estetyczną, aby nie zniekształcać wyglądu budynku oraz otoczenia.

Wyjątki od tej reguły

Należy dodać, że istnieją sytuacje, w których zadaszenie tarasu nie jest objęte wymogiem uzyskania pozwolenia na budowę. Oto kilka z nich:

  • Zadaszenie tarasu nie przekracza 35 m2 powierzchni
  • Wymienione zadaszenie nie jest trwale związane z budynkiem lub jego fundamentami
  • Wykonanie zadaszenia nie wpływa na ogólnodostępne instalacje (np. energetyczne)

Jakie zagadnienia warto uwzględnić przy budowie zadaszenia tarasu?

Przechodząc teraz do drugiej strony medalu, opiszemy teraz, co powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na budowę zadaszenia tarasu. Oto kilka istotnych kwestii:

Charakterystyka terenu

Przy projektowaniu zadaszenia tarasu, należy uwzględnić charakterystykę terenu, na którym ma ono zostać zainstalowane. Nasze zadaszenie powinno być projektowane pod kątem odporności na zmienne warunki atmosferyczne, jak i takie elementy naturalnego otoczenia, jak np. wiatr

Konstrukcja zadaszenia tarasu

W związku z tym, że zadaszenie tarasu jest jednym z najważniejszych elementów zewnętrznych, musi być ono estetyczne i trwałe. Dlatego wybierając projekt, warto skonsultować się z fachowcem, który odpowie na nasze pytania i doradzi wybór najlepszych materiałów i konstrukcji. Projekt zadaszenia tarasu powinien być wykonany według zasad sztuki budowlanej i musi być dobrany do stylu architektury budynku.

Bezpieczeństwo użytkowania

Zadaszenie tarasu to przestrzeń, która ma służyć użytkownikom domu przez wiele lat. Dlatego podczas planowania projektu, należy pamiętać o bezpieczeństwie użytkowania całego obiektu. Warto zwrócić uwagę na:

  • sposób mocowania konstrukcji do budynku
  • wysokość od podłoża (powinna zapobiegać wypadnięciu zadań w okolicach tarasu)
  • właściwe ułożenie elementów konstrukcyjnych i ich wzmocnienie
  • zabezpieczenie przed promieniowaniem UV

Często zadawane pytania

Czy zadaszenie tarasu można postawić bez zgłoszenia?

Można, jednak takie zadaszenie musi spełniać określone wymagania prawne (tj. nie przekraczać 35 m2 powierzchni, nie być trwale związane z budynkiem lub jego fundamentami oraz nie wpływać na instalacje ogólnodostępne).

Na jakiej podstawie wydawana jest decyzja o pozwoleniu na budowę zadaszenia tarasu?

O zezwolenie na budowę naszego zadaszenia tarasu wnioskujemy do odpowiedniego organu (np. gmina), który bada nasz projekt pod kątem spełnienia wymagań prawnych, technicznych oraz estetycznych.

Jakie konsekwencje niesie budowa zadaszenia tarasu bez zgłoszenia?

Budowa zadaszenia tarasu bez wymaganych zgłoszeń skutkuje wyłącznie negatywnymi konsekwencjami. Możemy spotkać się z karą pieniężną, nakazem usunięcia obiektu lub grzywną za jego niespełnienie. Co gorsze, taka inwestycja może być nielegalna i w przypadku sprzedaży nieruchomości, mogą pojawić się problemy prawne.

Podsumowanie

Wbrew pozorom budowa zadaszenia tarasu to nie tylko kwestia estetyczna. Przepisy prawne nakładają na nas szereg wymogów, których trzeba przestrzegać podczas planowania i realizacji projektu. Dlatego, jeśli chcesz mieć zadaszony taras, koniecznie skonsultuj się z odpowiednim specjalistą i upewnij, że spełniasz wszystkie obowiązujące wymagania prawne.