Czy taras wchodzi w powierzchnię zabudowy? Sprawdźmy to!

Czy taras wchodzi w powierzchnię zabudowy? To pytanie wielu ludzi nurtuje. Często zadawane w kontekście remontu czy budowy domu. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz wyjaśnić, co to takiego powierzchnia zabudowy.

Czy taras wchodzi w powierzchnię zabudowy?

Najpierw musimy zacząć od tego, czym właściwie jest powierzchnia zabudowy. Otóż, powierzchnia zabudowy to obszar znajdujący się na powierzchni ziemi, na której znajduje się budynek lub jego część. Zgodnie z polskim prawem budowlanym, powierzchnia zabudowy obejmuje również budynki zewnętrzne (np. garaże czy altany) oraz schody zewnętrzne, tarasy i inne elementy architektoniczne.

Wracając do pytania, czy taras wchodzi w powierzchnię zabudowy. Odpowiedź brzmi: tak, taras wchodzi w powierzchnię zabudowy. Wynika to z faktu, że taras to element architektoniczny, który łączy budynek z otoczeniem, w tym także z gruntem.

Co mówi prawo budowlane?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, taras traktowany jest jak element architektoniczny, który wpływa na wielkość powierzchni zabudowy. Wynika to z faktu, że taras znajduje się na powierzchni ziemi oraz łączy się z bryłą budynku. Dlatego też, jeśli planujemy budowę tarasu, musimy liczyć się z tym, że ta powierzchnia będzie wliczana w wielkość powierzchni zabudowy.

Jakie konsekwencje ma to dla nas?

W praktyce oznacza to, że w przypadku budowy tarasu musimy wnioskować o pozwolenie na budowę, jeśli powierzchnia zabudowy naszego budynku razem z tarasem przekracza ustaloną dla naszej działki wartość procentową, określoną przez organy administracji. Należy również pamiętać, że podczas dokonywania pomiarów powierzchni zabudowy wliczane są nie tylko ściany budynków, ale także kolumny i filary, które znajdują się w obrębie powierzchni.

Czy są jakieś wyjątki?

Wyjątkiem od zasady jest sytuacja, gdy taras jest całkowicie odkryty, a jego konstrukcja opiera się na samonośnych słupach lub filarach, a nie jest połączona z bryłą budynku. Wówczas, taras nie wlicza się w powierzchnię zabudowy.

FAQs

1. Czy powierzchnia tarasu wlicza się w powierzchnię użytkową domu?

Nie, powierzchnia tarasu nie jest wliczana w powierzchnię użytkową domu. Jest ona zaliczana do powierzchni zabudowy, a nie do powierzchni użytkowej.

2. Czy powierzchnia całkowitego tarasu jest brana pod uwagę?

Tak, podczas obliczania powierzchni zabudowy uwzględniana jest powierzchnia całkowita tarasu, nie tylko powierzchnia użytkowa..

3. Czy można zwiększyć powierzchnię zabudowy?

Tak, możliwe jest zwiększenie powierzchni zabudowy, jednak wymaga to uzyskania odpowiedniego pozwolenia na budowę i dokonania stosownych zmian w projekcie architektonicznym.

Podsumowanie

Wnioskując, taras wchodzi w powierzchnię zabudowy, co oznacza, że jest brany pod uwagę podczas obliczania wielkości powierzchni zabudowy budynku. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły, o których warto pamiętać. W przypadku budowy tarasu zawsze warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże nam w uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz przeprowadzi niezbędne obliczenia.