Czy budowę tarasu trzeba zgłaszać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Budowa tarasu to świetny sposób na stworzenie przestrzeni do relaksu i wypoczynku. Jednak często pojawia się pytanie, czy aby na pewno trzeba zgłaszać taki projekt w urzędzie? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat czy budowę tarasu trzeba zgłaszać. Zanim zaczniesz realizować swój projekt, warto poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czy budowę tarasu trzeba zgłaszać?

Tak, budowę tarasu należy zgłosić w urzędzie, jeśli spełnia ona określone wymagania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na powierzchnię tarasu, a także jego wysokość i odległość od granicy działki.

Powierzchnia tarasu

Jeśli powierzchnia tarasu przekracza 35m², to konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W przypadku mniejszych powierzchni nie ma obowiązku uzyskania zgody, ale zawsze warto upewnić się, czy spełniasz wszystkie wymagania.

Wysokość tarasu

Jeśli taras ma znajdować powyżej poziomu gruntu i posiadać wysokość większą niż 0,5 metra, to wówczas konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W przypadku mniejszych wysokości, nie ma obowiązku uzyskania zgody.

Odległość od granicy działki

Jeśli taras ma znajdować się w odległości mniejszej niż 3 metry od granicy działki, to wówczas konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W przypadku większych odległości nie ma obowiązku uzyskania zgody.

Dlaczego warto zgłosić budowę tarasu?

Niektórzy właściciele działek myślą, że lepiej nie zgłaszać budowy tarasu, aby nie tracić czasu na formalności. Jednak warto pamiętać, że uzyskanie pozwolenia na budowę może być korzystne w przypadku ewentualnych sporów z sąsiadami czy też w przypadku sprzedaży nieruchomości. Poza tym unikniemy niepotrzebnych problemów z urzędem w przyszłości.

FAQs

Czy każdy taras musi być zgłaszany w urzędzie?

Nie każdy taras musi być zgłaszany w urzędzie. Konieczność uzyskania zgody na budowę zależy między innymi od powierzchni tarasu, wysokości czy odległości od granicy działki.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia budowy tarasu?

Do zgłoszenia budowy tarasu konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z projektami i rysunkami technicznymi. Może być również wymagane określenie sposobu odprowadzenia wody z powierzchni tarasu.

Czy można budować tarasy na dachach budynków?

Tak, możliwe jest budowanie tarasów na dachach budynków. Jednak konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Podsumowanie

Budowa tarasu może być świetnym sposobem na stworzenie przestrzeni do wypoczynku i relaksu. Jednak przed przystąpieniem do prac, warto upewnić się, czy konieczne jest uzyskanie zgody na budowę tarasu w urzędzie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów w przyszłości i korzystnie wpłyniemy na ewentualną sprzedaż nieruchomości.